علت بوی نامطبوع چاه

بوی نامطبوع چاه فاضلاب همیشه میتواند آزار دهنده و ناراحت کننده باشد ازین رو بسیاری از شهروندان همواره به دنبال پاسخ به این سوال هستند که علت اصلی استشمام بوی فاضلاب در بعضی از خانه ها چیست؟ در ادامه سعی میکنیم به این سوال پاسخ دهیم و بحث مناسبی درباره علت بوی بد فاضلاب و چگونگی رفع آن داشته باشیم. اگر به دنبال رفع بوی بد فاضلاب در خانه خود هستید این مطلب را دنبال کنید.


خدمات ما در زمینه تخلیه چاه:

تخلیه چاه شمال تهران

تخلیه چاه شرق تهران

تخلیه چاه غرب تهران

تخلیه چاه تهران

تخلیه چاه کرج ، لایروبی کرج

تخلیه چاه قم ، تخلیه چاه ولوله بازکنی قم

تخلیه چاه شیراز ، تخلیه چاه و لوله بازکنی شیراز ، تخلیه چاه فاضلاب در شیراز

تخلیه چاه مشهد ، رفع نم بدون خرابی مشهد

تخلیه چاه اصفهان ، تخلیه چاه فاضلاب در اصفهان


زمانی که فاضلاب وارد چاه می‌شود،پس از مدتی، میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی موجود در چاه شروع به تجزیه ی آن می‌کنند و در نتیجه ی این روند، گازهایی مثل آمونیاک، متان و هیدروژن سولفوره که به “گازهای سپتیک” معروف هستند، تولید می‌شوند. این گازها کم‌کم از چاه بالا می‌آیند و بوهای نامطلوبی در فضای توالت پخش می‌کنند. حالا اگر مانعی در کف سنگ توالت قرار داده نشود، این گازهای در سراسر محیط پخش شده و محیط را آلوده میکنند.


منظور از مانع، چاه‌بست‌هایی است که در سنگ توالت می‌گذارند؟


نه؛ این چاه‌بست‌ها کارایی چندانی در جلوگیری از انتشار بو ندارند.


یعنی استفاده از آنها بی‌فایده است؟


بله، برای جلوگیری از پخش بوی نامطلوب چاه، بی فایده اند. اما به خاطر یک‌طرفه بودن دریچه، می‌توان از آنها به منظور جلوگیری از ورود و خروج حشراتی مثل سوسک، مگس یا پشه استفاده کرد؛ مخصوصاً در فصل گرما که چاه توالت بهترین مکان برای تکثیر سوسک‏ها و سایر حشرات موذی است.


از طرفی، اگر جسم سبکی از دست ما رها شود، با وجود چاه‏بست، دیگر به سرعت به درون چاه نمی‏افتد و باعث دردسرهای بعدی نمی‏‌شود.


خب، اگر منظورتان از مانع عبور بو، چاه‌بست نیست؛ پس چه چیزی می‌تواند جلوی انتشار بوی نامطلوب چاه را بگیرد؟


شترگلو یا همان سیفون. البته خیلی‏ها به اشتباه به فلاش‌تانک دست‌شویی می‌گویند سیفون.اما سیفون یا همان شترگلو، لوله‌ای خمیده شبیه مَد یا کلاهِ حرف «آ» است که زیر سنگ توالت کار گذاشته می‌شود و همیشه هم مثل یک کاسه پُر از آب است.


حالا این شترگلو چگونه می‌تواند جلوی بوی فاضلاب را بگیرد؟


گازهای سپتیکی بوی ناخوشایندی دارند و پس از تولید در عمق چاه، به سمت بالا حرکت می‌کنند. وقتی این گازها به آب درون شترگلو می‌رسند، درون آن حل می‌شوند و دیگر نمی‌توانند به سمت فضای اتاق توالت راه پیدا کنند. اگر سیفونی وجود نداشته باشد که این گازها در آب آن حل شوند، مسلماً محیط دست‌شویی غیرقابل تحمل می‌شود. و اگر چاه پر شده باشد باید هر چه سریع تر اقدام به تخلیه چاه کنیم.


نقش فلاش‌تانک که گفتید بعضی‎ها به اشتباه نام سیفون را روی آن گذاشته‌اند، چیست؟


وقتی حجم گازهای حل‌شده در آب شترگلو بالا می‌رود، آن آب هم به یک آب بدبو تبدیل می‌شود و می‌تواند آزارمان بدهد.


اگر چند بار در طول روز فلاش‌تانک دست‌شویی کشیده و آب درون سیفون تازه شود، دیگر جای نگرانی برای وجود بوهای نامناسب در فضای دست‌شویی نیست.


آقای دکتر! خیلی‌ها برای از بین بردن سوسک، حشرات یا حتی بوی بد چاه توالت، توی چاه، نفت می‌ریزند. این کار، درست است؟


نه، به هیچ عنوان! چون برخی باکتری‌های بی‌هوازی و هوازی توی چاه وجود دارند که وظیفه‌شان تجزیه مواد آلی مثل مدفوع است و اگر ما توی چاه نفت بریزیم، این میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌بریم و در نتیجه، مواد آلی (مدفوع) راه یافته به درون چاه تجزیه نمی‌شوند.


و اگر تجزیه نشوند، چه می‌شود؟


معمولاً آبی که توی چاه می‌رود، در خاک اطراف چاه جذب می‌شود، ولی جامدات تا به وسیله باکتری‌ها تجزیه نشوند، نمی‌پوسند و از بین نمی‌روند. حالا اگر مواد آلی برای مدتی وارد چاه شوند و نپوسند، ‌نتیجه‌اش این می‌شود که چشمه‌ها و منافذ چاه می‌گیرد و چاه‌ها زودتر از آنچه که باید، پُر می‌شوند و به دنبال آن دردسرهای پُر شدن چاه و تخلیه چاه آن پیش می‌آید.


منبع :تبیان

/ 0 نظر / 63 بازدید