نشت یابی و تشخیص ترکیدگی لوله

 

لوله ها از وسایل ضروری تاسیساتی ساختمان ها هستند که موارد استفاده فراوانی دارند و برای انتقال گاز، آب و… مورد استفاده قرار می گیرند، اما با تمام مزایایی که برای انتقال دارند، معایبی از جمله نشتی، گرفتگی، ترکیدگی و… را با خود به همراه دارند و شما باید علائم مربوط به هر یک از این اتفاقات را بدانید تا در صورت بروز هرکدارم در سریع ترین زمان ممکن نسبت به نشت یابی, باز کردن لوله فاضلاب، تشخیص ترکیدگی لوله و… اقدامات لازم را انجام دهید.

 

نشت یابی

هنگامی که یک لوله فلزی یا غیر فلزی که حامل جریان با فشار آب باشد و مورد آسیب واقع شود به اصطلاح می گوییم دچار نشتی شده و آب با فشار از محل آسیب دیده خارج می شود.

اگر شما نمیخواهید درگیر مسائل مربوط به نشت یابی لوله آب شوید باید از عوامل مختلف نشتی آب آگاهی لازم را داشته باشید:

1.   ترکیدگی لوله

2.   کولر آبی


3.   شیرهای آب قدیمی 4.   شیرهای آب اهرمی 5.   سیفون توالت 6.   دستگاه آب تصفیه کن

 

علت ترکیدگی لوله های آب،فاضلاب و شوفاژدر واقع می توان گفت ترکیدگی لوله های آب و شوفاژ (لوله های آهنی) امری طبیعی می باشد اما در ساختمان با سیستم تاسیساتی فرسوده.

سوالی که فکر همه را درگیر کرده این است  که ساختمان های نوساز و لوله های پلاستیک چرا دچار ترکیدگی لوله می شوند؟

پاسخ این سوال برای ما واضح است در واقع اکثر افرادی که در زمینه لوله کشی و تاسیسات فعالیت می کنند صلاحیت و دانش فنی مناسب ندارند و در مورد نقاط ضعف و قوت لوله های پلاستیک هم اطلاعت کار آمدی ندارند. در ادامه نقاط ضعف هر کدام از لوله ها را برای شما توضیح می دهیم

لوله های گالوانیزه یا آهنی: بزرگترین ایراد این لوله ها پوسیده شدن و فرسودشدنشان است که امروزه جای خود را به لوله های نسل جدید(پلاستیک-پنج لایه) داده اند اما در خیلی از ساختمان های بالای 10سال به کار رفته است.

لوله های پلاستیک: این لوله ها فواید و معایب زیادی دارند.

مزایا وزن کم، حمل ونقل راحت و نصب آسان .

معایب انبساط طولی زیاد (جریان آب گرم باعث افزایش سایز طولی می شود) ، تحمل حداکثر 20بار و در سیستم های گرمایشی نفوذ اکسیژن که باعث فرسودگی و نهایتا منجربه ترکیدگی لوله می شود

لوله پلیکا : هر سازه به مرور زمان درچار افت و نشست می شود و اگر لوله های پلیکا بکار رفته از جنس مرغوب نباشد بر اثر این نشست ها درچار شکستگی می شوند.

لوله های پنج لایه : این نوع لوله بی نقص ترین لوله ها بازار بحساب می آیند اما نکته حائز اهمیت این است که شخصی با این لوله کار می کند باید دوره های آموزشی را گذرانده باشد.

 


1.تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از بررسی کنتور

تمام شیر های آب را ببندید و مطمعن شوید هیچ آبی از جایی خارج نمی شود. عدد روی کنتور را یادداشت نمایید و پس از 15 دقیقه دوباره عدد روی کنتور را مشاهده کنید اگر در این فاصله زمانی عددی که در مرحله اول یادداشت کرده اید تغییر کرده باشد، قسمتی از لوله ای درون ساختمان شما دچار ترکیدگی شده است.

این روش برای تشخیص اولیه مناسب می باشد اگر نیاز به تشخیص مهم تری دارید باید از روش دوم استفاده کنید.


2.تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از دستگاه نشت یابی

دستگاه نشت یابی از امواج برای تشخیص ترکیدگی لوله و نشت دیوارها استفاده می کند. در این دستگاه یک گیرنده و فرستنده امواج تعبیه شده که درون یک محفظه‌ کپسول شکل قرار دارد.

این کپسول روی لوله‌ ها، دیوارها یا مکانی که قرار است عملیات نشت یابی در آن تشخیص داده شود حرکت می کند، فرستده امواج خود را به طرف هدف می فرستد و امواج بازگشتی از آن را دریافت می کند. پس از آن دستگاه نشت یابی با استفاده از روش های کامپیوتری وجود ترک و نشتی درون لوله‌ ها یا دیوار را مشخص می کند.

 


مزایای استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزارهایی مانند این دستگاه، نشت یابی یا ترکیدگی و حتی ترک خوردگی درون لوله‌ ها به راحتی امکان پذیر شده است.

با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله می‌توان بدون ایجاد خرابی و تخریب ساختمان محل دقیق نشتی را پیدا نمود و آن را تعمیر کرد. برای تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه و محل آن بدون استفاده از این دستگاه لازم است ساختمان تخریب شود.

به این ترتیب با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله به راحتی می‌توان از نم و رطوبت ساختمان نیز جلوگیری نمود.

شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه نیز برای تشخیص ترکیدگی لوله ها یا نشت دیوارها از این دستگاه استفاده می کنند که با وجود آن هم خرابی ساختمان کمتر  می شود و هم کار بسیاری از لوله بازکن ها راحت شده و به راحتی می‌توانند محل نشت را پیدا کنند.

 

تا این جا درباره لوله هایی صحبت کردیم که آب را انتقال می دهند. اما لوله هایی که در ساختمان انتقال دهنده فاضلاب هستند نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشند و باید نکات مربوط به آسیب دیدگی آنها را هم مورد بررسی قرار داد.

از شایع ترین اتفاقاتی که برای لوله های فاضلاب می افتد، گرفتگی بر اثر عوامل مختلف است که پس از مشاهده علائم گرفتگی باید برای باز کردن لوله فاضلاب مربوطه اقدامات لازم را انجام داد.

 

 

/ 0 نظر / 64 بازدید