چاه و تخلیه چاه از گذشته

 

افزایش جمعیت، منازل مسکونی و اداری و… باعث افزایش سرانه تولید فاضلاب و به تبع آن افزایش مشکلات بهداشتی و بیماری ها شده است. سیستم فاضلاب شهری تا حدودی از این مشکلات بهداشتی کاسته است اما در کشور ما هنوز سیستم دفع فاضلاب مناسبی وجود ندارد و همچنان درگیر حفر چاه فاصلاب و پس از آن مشکلات تخلیه چاه هستیم.

چاه و تخلیه چاه از گذشته تا امروز

حفر چاه و تخلیه چاه در گذشته فقط برای مواردی به کار می رفت که میخواستند آب و بعد ها موادی مانند نفت را استخراج کنند. اما امروزه حفر چاه را برای ساخت گودال هایی عمیق برای دفن فاضلاب و تخلیه چاه را زمانی که چاه از فاضلاب پر شده باشد، انجام می دهند.

تامین آب مصرفی انگیزه ی بشر برای حفر چاه بود. در آن زمان آب مصرفی از سه طریق چشمه ها، قنات ها و چاه ها تامین می شد.

تولید فاضلاب همیشه با بشر همراه بوده است و چون انسان اولیه آگاهی نسبت به آلودگی و خطرات آن نداشته است، دفع نامناسب فاضلاب باعث مرگ و میر و بسیاری از بیماری ها در گذشته می شد.

رفته رفته آدمی پس از درک ضرر های فاضلاب به فکر دفن آن در نقاطی دور از محل زندگی خود افتاد و در همین راستا چاه را محل مناسبی برای این کار یافت و پس از اینکه لوله کشی را برای تامین آب مصرفی به خانه های خود آورد، با حفر چاه فاضلاب در خانه خود و با استفاده از لوله کشی، پسماند ها را برای دفن به چاه هدایت کرد. 


حفر چاه فاضلاب

حفر چاه فاضلاب به دو روش صورت می گیرد

۱– چاه جذبی

۲– چاه سپتیک (سپتیک تانک)


چاه جذبی

همانطور که از نام این نوع چاه بر می آید، اساس عملکرد آن ها بر مبنای عمل جذب می باشد. به این معنا که این نوع چاه برای داشتن کارکرد مناسب باید قادر به جذب آب باشد.

برای حفر چاه فاضلاب جذبی باید نسبت به جنس خاک و نوع زمین توجه داشت. برای جذب خوب آب و فاضلاب توسط چاه جذبی باید جنس خاک آن، جاذب آب باشد. زمین هایی که در خود شن و ماسه و یا خرده سنگ دارند به منظور حفر چاه فاضلاب جذبی مناسب می باشند.


سپتیک تانک

با آنکه ظاهر سپتیک تانک شبیه به یک چاه نیست به آن چاه گویند. سپتیک تانک تفاوتی که با چاه جذبی دارد این است که بر خلاف آن چاه که آب و فاضلاب را در خود جذب می کند،( اگر حفر چاه فاضلاب جذبی در محل مناسبی صورت گرفته باشد.) سپنیک تانک نسبت به نگه داشتن این دو عمل می کند و در زمین نفوذ نمی دهد. اساس کار سپتیک تانک به این شکل است که ابتدا آب و فاضلاب وارد این نوع چاه شده و سپس تا زمان مشخص یا هنگام پر شدن سپتیک تانک در آن باقی می مانند تا بعدا توسط تانکر تخلیه چاه و دستگاه های مخصوص نسب به تخلیه آن ها از درون سپتینک تانک اقدام شود.

یکی از بهترین انواع سپتیک تانک، سپتیک تانک های پلی اتیلنی هستند که به سبب مزایای ویژه، در حال حاضر اغلب از آنها استفاده می شود. مهمترین مزایای سپتیک تانکهای پلی اتیلنی عبارتند از:

  • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب
  • آب بندی کامل سپتیک تانک و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج آن
  • امکان مدفون ساختن سپتیک تانک به سبب جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف سپتیک تانک
  • سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی
  • امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
  • سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
  • امکان جابجایی سپتیک تانک حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
  • گارانتی 50 ساله سپتیک تانک در برابر خوردگی
  • سهولت بهره برداری و تخلیه لجن از سپتیک تانک به سبب دارابودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن
  • عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت سپتیک تانک

جنبه های منفی سپتیک تانک نسبت به نوع جذبی کمتر می باشد، به این دلیل که با حفر چاه فاضلاب عمیق در زمین فاضلاب و آب هایی که آلودگی دارند را وارد سفره های زیر زمینی نمی کند. اما با این حال نیز جایگزین شبکه فاضلاب و روش های نوین تصفیه فاضلاب نخواهد شد.

/ 0 نظر / 67 بازدید